forumdll.benimforum.biz


 
AnasayfaPortalAramaKayıt OlGiriş yap
Similar topics

  Paylaş | 
   

   Windows XP Ayarları

  Aşağa gitmek 
  YazarMesaj
  Hadiya
  Moderatör
  Moderatör
  avatar

  Erkek
  Ikizler Kaplan
  Mesaj Sayısı : 403
  Kayıt tarihi : 19/12/08
  Teşekkür : 5
  . : [

  050509
  MesajWindows XP Ayarları

  Arkadaşlar Windows un kurulum problemleri sonradan çıkan problemler bu ara diğer forumlarda oldukça yaygın, bu tarz konulara bende bolca cevap yazdım toptan bunların hepsini bir yerde toplamak istedim bu yazıyı okuyup buna göre Windows xp kurarsanız bir sorun yaşamazsınız… bu ayarları Windows kurulumunda otomatik olarak yapmakda var ama ben böyle daha çok seviyorum onuda isterseniz bir şekilde dokümanları ulaştırırım….

  Windows kurulumunu başlatın, eğer service pack 1 yüklü bir Windows cd sinden yüklüyorsanız usbyi biostan disable edin…

  Formatlama kısmına gelince bence ntfs seçin eğer Windows 98 falan kullanmayacaksanız çünkü ntfs yi sadece Windows 2000 kullanabiliyor eski windowslardan…

  Neyse kurulum aşamasını bir şekilde atlatın kuracağınız Windows updateler varsa onları kurun ondan sonra sıra ayarlara geliyor…  Aşağıya bazı registry ayarları yazıcam anahtar değeri değiştirmekten falan bahsedicem eğer öyle bir anahtar yoksa anahtarı siz oluşturacaksınız…. Registry ye başlat-çalıştır-regedit şeklinde ulaşabilirsiniz….

  1) Windows bir dll dosyası kullandımı onla işi bitse bile o dosyadan vazgeçemez sürekli bellekte kalır o dosya o dosyalardan kurtulmak için

  HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer

  İçinde yeni bir anahtar oluşturun AlwaysUnloadDLL ve değerini 1 olarak atayın.

  2) tool tiplerden kurtulmak için

  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced içindeki ShowInfoTip değerini 0 yapın.

  3) Balon tiplerden kurtulmak için

  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced içindeki EnableBalloonTips değerini 0 yapın….

  4) hata bildirimini kapatmak için

  HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftPCHealthErrorReporting içindeki doreport değerini 0 yapın…

  5) diskte az yer kaldımı çıkan uyarıyı iptal için

  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer içindeki NoLowDiskSpaceChecks değerini 1 yapın…

  6) Windows servisleri kapatmak için belli bir süre bekler bu süreyi kısaltmak için

  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControl içindeki waittokillservicetimeout değerini 20 falan yapın…

  7) programların timeout unu kısaltmak için (kapanışı hızlandırmak)

  HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop içindeki waittokillapptimeout değerini 20 falan yapın…

  8) programları otomatik olarak kapatmak için (kapanışı hızlandırır.)

  HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop içinde autoendtasks değerini 1 yapın…

  9) menülerin açılış hızını artırmak

  HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop içindeki menushowdelay değerini 0a yaklaştırınki artsın 200-300 falan iyidir diğerlerini kontrol edemezsiniz çat çat diye açılıyor…  Registiry ile işimiz bitti gibi bundan sonra programlara geçiyoruz… tuneup utilities 2004 ve x-setup ı tavsiye ediyorum ben burada tuneup utilities 2004 ü anlatıcam…  Tune up utilities i kurun… download linklerinin hepsini yazının sonunda vericem…

  System control a tıklayın…

  1) animation and effects görünüm ayarlarını istediğiniz gibi değiştirin.

  2) File typesde copy to… ve move to… yu aktif yapın sadece send to aktiftir normal Windows ta bunlarda işe yarıyor kolaylık.

  3) Folder optionsda isterseniz thumbnails değerini küçültün içinde bol resim olan bir klasörün açılması hızlanır…

  4) Input options da bir şey ellemiyorum isteyen eller.

  5) Start menu da benim gereksiz gördüğüm isteğe bağlı bir ayar var submenus tabının içinde enable history…. deki okay işaretini kaldırın.

  6) Taskbar da enable flashingi disable edin(isteğe bağlı programları simge durumuna küçülttüğünüzde yanıp sönmesiyle ilgili…

  7) Network de ayar değişikliği yapmak için bilgisayarınız bir network e bağlı olmasın yoksa değiştirmeyin bu ayarları tek bir bilgisayar kullanıyorsanız ayarları şöyle yapın: my network places deki bütün okayları kaldırın. Advanced deki bütün okayları kaldırın isterseniz remove messanger diyin(kullanmıyorsanız) password isteğe bağlı şifreleri kaydetmesini istemiyorsanız okayleri kaldırın. İnternet timedaki synchronize … deki okay işaretini kaldırın.

  8) Internet Explorer da view de text yazan yere nickinizi falan yazın pencere başlığında hoş gözüküyor. Performance değerini bağlantı türüne göre ayarlayın.

  9) E-mail programs da text i değiştirebilirsiniz yine…

  10) Privacy de automatic update deki okay i kaldırın…. Internet Explorer tabındaki heryere okay atın… media player daki her yere okay atın…. Advanced deki error reporting de ki notify …. Daki okay ı kaldırın(varsa)

  11) User Logon da istediğiniz ayarları yapın…

  12) Drives da enable udma66…. ya okay atın drive space deki show low disk ….deki okay ı kaldırın (varsa)

  13) Memory and Cache içindeki virtual memory ayarları için 512 raminiz varsa always keep in memory i işaretleyin yoksa page as needed kalsın… memory usage prefer programs olsun…

  14) Start and Maintenance içindeki ayarları ellemeyin registiry ile yeterince ayar yaptık…

  15) System deki search içinde Disable indexing serviceye okay atın…
  Sayfa başına dön Aşağa gitmek

   Similar topics

  -
  » asp ile asp.net arasındaki farklar
  Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

  Windows XP Ayarları :: Yorum

  avatar
  Geri: Windows XP Ayarları
  Mesaj Bir Salı 05 Mayıs 2009, 12:41 tarafından Hadiya
  Bu programın registiry cleaner ı gerçekten çalışıyor özellikle registrydefrag özelliği çok iyi bütün ayarlardan sonra restart yapın ce registry defrag ı çalıştırın….

  Daha sonra xpantispy kullanıcaz….

  Programı yükleyin… çalıştırın…

  Special’ e tıklayın enable expert settings deyin…

  her şeyi seçin aşağıda yazdıkların hariç:

  clear pagefile at shutdown

  enable fast shutdown(registiry ile bu ayarı yaptık bu bozmasın ayarı boşu boşuna)

  disable java script

  disable activeX controls

  disable security center

  disable zip functionality(eğer winzip gibi bir program kullanıcaksanız bunuda işaretleyin)

  programlarla yapılan ayarlar bitti şimdi service ayarlarına geldi sıra

  başlat-çalıştır-services.msc yazın

  bu konuda ben İngilizce ve service pack 2li Windows kullandığından başka kaynaklara yönelmek zorundayım… site yöneticilerinden zaktasli nin yazmış olduğu konuyu direk buraya kopyala yapıştır yapıyorum, zaten zaktasli ağabeymiz çokda güzel açıklamış her şeyi

  XP'de Hizmet Açıklamaları

  Hizmetleri yönetebilmek için sisteme Administrator yetkisi ile girmeniz gerektiğini bir kere daha hatırlatalım. Sisteminize giriş yaptıktan sonra

  Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Hizmetler
  (Start > Settings > Control Panel > Administrative Tools > Services)

  yolunu izleyerek hizmetler ile ilgili ayarlamaları yapmamızı sağlayan ara yüzü çalıştırabilirsiniz. Seçtiğiniz hizmetin üzerine gelip fareniz ile sağ tuşu kullanarak, menüyü açabilirsiniz.

  Menüde görebileceğiniz gibi seçtiğiniz hizmetin durumunu (eğer hizmet devre dışı bırakılmamışsa) Başlat (Start), Dur (Stop), Duraklat (Pause), Devam Et (Resume), Yeniden Başlat (Restart) komutları ile değiştirebilirsiniz. Başlat, hizmetin gerek duyduğu programın diskten okunarak bellekte çalışması için kullanılır. Dur, tahmin edebileceğiniz gibi çalışan bir hizmetin durdurulup, bellekten kaldırılması için kullanılır. Duraklat komutunu verirseniz eğer, hizmet programı bellekteki yerini korur fakat fonksiyonlarını yerine getirmez. Devam Et komutu ile bellekte duran hizmetin çalışmasına kaldığı yerden devam etmesi sağlanır. Yeniden Başlat komutu ise bir hizmete önce Dur, ardından Başlat komutu uygulanmış gibi hizmeti durdurup, bellekten kaldırdıktan sonra sabit diskten tekrar okunup, bellekte tekrar görev yapması için kullanılır.

  Tüm görevler (All Tasks) menüsü ise yukarıda sıralanan komutların bütün hizmetlere aynı anda uygulanması için kolaylık sağlar. Tabii, tüm hizmetler için aynı anda bu komutların uygulanması sistem sağlığı açısından pek faydalı olmayacağı ortadır.

  Yenile (Refresh) komutu ile hizmetlerin durumu o an için listede yenilenir. Özellikler (Properties) ise hizmet ile ilgili bilgilere ulaşılmasına ve bir takım ayarların yapılmasına olanak veren pencereyi açar. Seçilen bir hizmetin Başlangıç Türü (Startup Type) gibi ayarları bu yönetim penceresinden yapılır. Yardım (Help) komutu ise bildiğiniz üzere hizmetler hakkında Windows XP işletim sisteminin kendi yardım dosyalarına ulaşmanızı sağlar.

  Özellikler Proporties Penceresi

  Bu pencerede seçilen hizmet ile ilgili bilgilerin yanı sıra, bir takım ayarlar yapabileceğinizi belirtmiştik. Genel (General) sekmesinde görülebilecek olan bilgiler aşağıdaki resimden de takip edebileceğiniz gibi hizmetin adı, listede görünen adı, açılaması, hizmetin gereksinim duyduğu program adı tarzında bilgilerden ibaret. Bunların yanı sıra hizmetin Başlangıç Türünü (Startup Type) bu sekmeden belirleyebiliyorsunuz.

  Bir hizmetin başlangıç türü 3 şekilde belirlenebilir: Otomatik (Automatic), Elle (Manual) ve Devre Dışı (Disabled).

  Otomatik / Automatic: Otomatik olarak başlatılan hizmetler (servisler), işletim sistemi çalışmaya başlarken başlatılan hizmetlerdir. Genelde sistemin çalışabilmesi için şart olan hizmetler otomatik başlatılır. Zaten böyle gerekli bir hizleti devre dışı bıraktığınızda sistem açılırken gerekli bir hizmetin başlatılamadığı uyarısını verecektir.
  Elle / Manual: Bu seçenek ile, hizmetin sadece gerekli olduğunda çalışması sağlanır. Bir hizmeti tamamiyle devre dışı bırakmak yerine, başlangıcını manual yapmak çok daha doğru bir tercih, çünkü bu sayede, ilgili hizmet gerekli olduğunda tekrar çalıştırılabilir. Öte yandan, eğer bir hizmet, siz başlatılmasını manual hale getirseniz de her seferinde otomatikman çalışıyorsa, o servisin başlangıcını otomatiğe bağlamak daha sağlıklıdır, böylece gerekli olduğunda hizmetin başlamasını beklemezsiniz.
  Devre Dışı / Disabled: Devre dışı bırakılan bir hizmet, bir uygulama tarafından gerek duyulsa bile çalıştırılamaz. Çok gerekmedikçe hizmetleri devre dışı bırakmamanızı, daha çok manual seçeneğinizi kullanmanızı öneririz. Ama konu güvenlik ise, disabled seçeneği ile bir hizmetin tamamiyle kızağa çekilmesini sağlayabilir, böylece başka bir hizmet yada uygulama tarafından çalıştırılmasını önleyenilirsiniz. Bir hizmet devre dışı bırakılırsa o hizmet ne Windows XP tarafından ne de kullanıcı tarafından başlatılamaz. Eğer kritik bir uygulamayı devre dışı bırakırsanız bu Windows XP işletim sisteminizin sağlıklı olarak başlatılamamasına ve çalışmamasına sebep olabilir.
  Genel sekmesinde gözümüze çarpan bir diğer alan ise bize artık tanıdık gelen Hizmet durumu. Bu başlık altında yer alan düğmeler tamamıyla sağ tuş menüsünde bulunanlarla aynı işlemleri gerçekleştirdiğinden burada tekrar etmeye gerek yok.

  Oturum Aç (Log On) ve Kurtarma (Recovery) ileri düzeyde veya uzman olarak nitelendireceğimiz kullanıcıların işine yarayan ayarları barındırdığından bize daha çok gerekli olan Bağımlılıklar (Dependencies) sekmesine atlıyoruz.

  Bağımlılıklar (Dependencies) sekmesi, seçilen hizmetin bağımlı olduğu diğer hizmetlerin listesini bulundurur. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi Bilgisayar Tarayıcısı hizmetinin bağımlı olduğu iki tane hizmet var. Bunlar İş İstasyonu ve Sunucu hizmetleri. Bu iki hizmet başlatılmadığı sürece Bilgisayar Tarayıcısı hizmeti devreye giremeyecektir. Bir hizmetin diğerine bağımlılığı bu şekilde gerçekleşir. Bir çok hizmet bu şekilde birbirine bağımlı olarak çalışırlar. Bir hizmetin tümüyle devre dışı bırakılmamasının önemi burada bir kere daha karşımıza çıkıyor. Yerel ağ bağlantısı bulunan bir bilgisayarda Sunucu hizmetini devre dışı bırakırsanız İş İstasyonu ve Bilgisayar Tarayıcısı hizmetleri de çalışamayacağından ağ erişimi işlemlerinde problem çıkması muhakkaktır.

  Ağ Bağlantıları (Network Connections): Sisteminiz bir şekilde bir ağ yapısına bağlı ise (buna internette dahil) bu hizmeti doğal olarak kapamamanız gerekir. Eğer herhangi bir ağ ortamıyla alakanız yoksa, Internet de kullanmıyorsanız kapatılabilir.

  Ağ DDE (Network DDE): Bir ağ ortamında aynı veya farklı bilgisayarlar üzerinde çalışan programlar arasında bilgi nakli ve güvenliği sağlayan bir tür hizmet. Elle başlatılabilir konumda durmasında fayda var. Ev kullanıcıları için hemen hemen hiçbir işlevi yoktur.

  Ağ DDE DSDM (Nework DDE DSDM): Bir önceki hizmetin yönetimini sağlayan hizmet. Bunu da aynı şekilde Elle başlatılabilir durumunda bırakabilirsiniz.

  Ağ Konumu Tanıma (NLA) (Network Location Awareness): Ağ konfigürasyonunuz ile ilgili bilgiler toplayan bir hizmet. Eğer WinXP'nin içindeki Internet paylaşımı ve Firewall özelliklerini kullanıyorsanız bu servisin mutlaka çalışması gerekir. Diğer durumlarda elle başlatılabilir.

  Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti (Bacground Intelligent Transfer Service): Yoğun trafiği bulunan ağ sistemlerinde, önceliği olmayan verilerin aktarımının ağ trafiği yoğunluğunun düştüğü durumlarda gerçekleştirilmesi sağlayan bir hizmet. Ev kullanıcıları Elle (Manual) durumuna getirebilirler.

  Bilgisayar Tarayıcısı (Computer Browser): Ağ ortamında, ağdaki bilgisayarların listelenmesi, aralarında dolaşılabilmesi için gerekli olan bir hizmettir. Bir ağa bağlı değilseniz veya sadece internete bağlı iseniz Elle veya Devre Dışı durumunda bırakabilirsiniz. Eğer bir ağ ortYasaklı Kelime bağlanmak isterseniz bu hizmetin başlatılması gerekir.

  Birim Gölge Görüntüsü (Volume Shadow Copy): Veri yedekleme işlemlerinin yönetilmesi ve gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılabilecek olan bu hizmeti ihtiyacı olmayanlar Elle veya Devre Dışı konumuna alabilirler.

  ! COM+ Olay Sistemi (COM+ Event System): COM+ bileşenleri ile ilgili bir durum değişikliğinde uyarı verilmesini sağlayan hizmettir. Otomatik veya Elle durumunda bırakılabilir. Elle olarak ayarlanırsa zaten bir şekilde bu hizmet ister istemez başlayacaktır. Bu hizmet otomatik başlatılmalı, devre dışı bırakılmamalıdır.

  COM+ Sistem Uygulaması (COM+ System Application): Bir takım uygulamalar çalışabilmek için bu COM+ bileşenlerine ihtiyaç duyar. Bu hizmet, bu bileşenlerin durumunu takip eden ve değiştiren önemli bir hizmettir. Elle veya Otomatik başlatılabilir ama devre dışı bırakılmamalıdır.

  Çıkarılabilir Depolama Birimi (Removable Storage): Bu hizmet CD ve disket sürücüleri için değil MO disk veya Teyp yedekleme sürücüleri gibi cihazlar için gereklidir. Elinizde böyle bir cihaz varsa Otomatik, yoksa Elle veya Devre Dışı durumunda bırakabilirisiniz.

  Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi (Distributed Link Tracking Client): Bir ağ ortamında NTFS dosya sistemine sahip bilgisayarlarda bulunan dosyalar arasında bağlantı kurulabilmesini sağlar. Böyle bir ihtiyacınız yoksa Elle durumuna getirebilirsiniz.

  Dağıtılmış İşlem Düzenleyicisi (Distributed Transaction Coordinator): Bir ağ ortamında veritabanı, mesaj iletim, dosya sistemi gibi işlemlerin yönetilmesini sağlar. Bir ev kullanıcısı için gereksiz bir hizmettir, Elle başlatılabilir.

  ! DHCP İstemcisi (DHCP Client): IP ve alan adı kaydı yapılmasını destekleyen bir ağ ortYasaklı Kelime (özellikle internet) bağlanırken gerekli olan bu hizmeti Otomatik olarak başlatmanız gerekir.

  Dizin Oluşturma Hizmeti (Indexing Service): Yerel veya uzaktaki bir bilgisayarda dosya listesi oluşturarak arama hızını artıran bir tür hizmet. Gerek duymuyorsanız Devre Dışı bırakmanızı öneririz.

  DNS İstemcisi (DNS Client): Alan adlarının çözümlenmesi ve bir sonraki kullanım için depolanması amacıyla kullanılan bu hizmetin, bir yerel ağa veya internete bağlanan bir bilgisayar için Otomatik olarak başlatılmasında fayda var, ama çalışmaması da Internet bağlantısını etkilemiyor.

  Evrensel Tak ve Çalıştır Aygıt Makinesi (Universal Plug and Play Device Host): Bir ağ ortYasaklı Kelime bağlanan bir cihazın, diğer bilgisayarlar veya aygıtlar tarafından tanınması ve bu cihazın diğer aygıtlara kendisini otomatik olarak tanıtması için kullanılan bir hizmettir. Eğer kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka güncellemesi yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Eğer gerek duymuyorsanız rahatlıkla Devre Dışı bırakabilirsiniz.

  ! Görev Zamanlayıcı (Task Scheduler): Bir takım görevlerin vakti gelince başlayıp, işini görmesini sağlayan bu hizmet Windows XP ile başlatılan görevlerin arka planda çalışması özelliğine de kavuşuyor. Otomatik veya Elle başlatabileceğiniz gibi isteğe göre Devre Dışı bırakılabilir ama bizim önerimiz Otomatik durumda bırakılmasıdır.

  Hata Bildirim Hizmeti (Error Reporting Service): Bilgisayarınızda oluşan hataları Microsoft’ a bildirerek fazla yaşanan sorunların fark edilmesini sağlayan bu hizmeti rahatlıkla Devre Dışı bırakabilirsiniz.

  Hızlı Kullanıcı Değiştirme Uyumluluğu (Fast User Switching Compatibility): Bir bilgisayarı birden fazla kullanıcı kullanıyorsa kullanıcılar arasında hızlı geçiş yapılmasını sağlayan hizmettir. Bu özelliği kullanmıyorsanız Elle veya Devre Dışı olarak bırakabilirsiniz.

  İkincil Oturum (Secondary Logon): Bu hizmet, bir kullanıcının başka bir kullanıcın hesabı ile programların çalıştırabilmesini sağlar. Fakat, sistem yöneticisinin şifresini bilen bir kişi çalıştırmaması gereken programlara da erişebileceğinden gereksiz ise Devre dışı bırakılması uygun olur.

  IMAPI CD-Yazma COM Hizmeti (IMAPI CD-Burning COM Service): Eğer Windows XP’ nin kendi CD yazma özelliğini kullanıyorsanız bu hizmeti Otomatik veya Elle konumunda kullanın. Eğer başka bir program kullanıyorsanız bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

  İnsan Arabirim Aygıt Hizmeti (Human Interface Device Access): Multimedia tuşlu klavye, uzaktan kontrol cihazları, USB joystick, multimedya ürünleri gibi üzerinde özel tuşlar bulunduran cihazlara sahipseniz bu tuşlara olan erişimi sağlar. Böyle bir cihaza sahip değilseniz, bu hizmeti Devre Dışı bırakabilirsiniz.

  Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı (ICF) / Internet Bağlantı Paylaşımı (ICS) (Internet Connection Firewall (ICF) / Internet Connection Sharing (ICS)) : Windows XP ile gelen internet paylaşımı ve firewall özelliklerini kullanıyorsanız bu hizmeti Otomatik olarak başlatmalısınız. Kullanmıyorsanız Elle veya Devre Dışı durumuna getirebilirsiniz.

  IPSEC Hizmetleri (IPSEC Services): Güvenlik amaçlı IPSEC sistemi ISS’ ları tarafından pek kullanılmadığından bu hizmeti Elle veya Devre Dışı durumuna getirebilirsiniz.
  avatar
  Geri: Windows XP Ayarları
  Mesaj Bir Salı 05 Mayıs 2009, 12:42 tarafından Hadiya
  İş İstasyonu (Workstation): Ağda bir istemci olarak ağ kaynaklarını kullanmak istiyorsanız bu hizmeti Otomatik olarak başlatmalısınız. Eğer sadece internete bağlanıyorsanız bu hizmeti Elle veya Devre dışı durumunda bırakabilirsiniz. Bilgisayar Tarayıcısı hizmeti bu hizmete bağımlı durumdadır.

  Kablosuz Sıfır Yapılandırma (Wireless Zero Configuration): Sisteminizde bir kablosuz ağ cihazı bulunuyorsa Otomatik, bulunmuyorsa Elle veya Devre Dışı olarak ayarlayabilirsiniz.

  Kabuk Donanım Algılaması (Shell Hardware Detection): Eğer sisteminize sürekli olarak bir cihaz takıp, çıkartmıyorsanız bu hizmeti Elle durumuna getirebilirsiniz.

  Karşıya Yükleme Yöneticisi (Upload Manager): Ağ ortamında sunucular ile istemciler arasında eş zamanlı veya eş zamansız dosya transferi yapılmasını sağlar. Bir ev kullanıcısının ihtiyaç duymayacağı bir hizmettir. Elle veya Devre Dışı olarak ayarlanabilir.

  Kesintisiz Güç Kaynağı (Uninterruptible Power Supply): Sisteminiz bir kesintisiz güç kaynağı ile çalışıyor ve seri port kullanarak bu cihazla haberleşiyor ise bu hizmeti Otomatik olarak başlatmalısınız. Tersi durumlar için Elle veya Devre Dışı olarak atanabilir.

  Korumalı Depolama (Protected Storage): Özel kayıtlar, hassasiyeti bulunan veriler için çeşitli hizmetlere, işlemlere ve kullanıcılara yönelik koruma sağlar. Bu hizmetin devre dışı bırakılması halinde Internet Explorer’ın formları otomatik doldurma özelliği gibi bir takım işlevler yerine getirilemeyebilir. Otomatik veya Elle olarak ayarlanabilir.

  Mantıksal Disk Yöneticisi (Logical Disk Manager): Mantıksal Disk Yöneticisi Yönetim Hizmetleri hizmetine bilgi taşıyan, gerektiğinde takılan diskleri algılayan ve gösteren bir tür hizmet. Elle veya Otomatik olarak başlatılabilir. Elle durumu tavsiye edilir.

  Mantıksal Disk Yöneticisi Yönetim Hizmetleri (Logical Disk Manager Administritive Service): Windows XP ile gelen Disk Yönetimi (Disk Manager) programının ihtiyaç duyduğu hizmettir. Elle veya Otomatik olarak atanabilir. Elle durumu tavsiye edilir.

  Messenger: Ağ üzerinden gönderilen ve Uyarıcı (Alerter) hizmetinin gönderdiği mesajları sunucular ile istemciler arasında taşımaya yarayan hizmettir. Bu servisin MSN Messenger ile bir ilgisi yoktur. Duruma bağlı olarak, ihtiyaç duymuyorsanız Devre Dışı bırakabilirsisiniz, hatta ağ güvenliğiniz için devredışı bırakmanız önerilir.

  MS Software Shadow Copy Provider: Birim Gölge görüntüsü Hizmetinin aldığı kopyaları yönetir. İhtiyaç duyulmuyorsa Elle veya Devre Dışı olarak ayarlanabilir. Ev kullanıcısı için pek bir işlevi yoktur.

  Net Logon: Ağ ortamında giriş yaptığınız bilgisayar için alan adı için doğrulama yapar. Eğer bir yerel ağa bağlı değilseniz Elle başlatmanız uygun olur.

  Netmeeting Remote Desktop Sharing: Netmeeting programının masaüstü paylaşım desteğini kullanmıyorsanız Elle veya Devre Dışı olarak ayarlayabilirsiniz.

  NT LM Güvenlik Desteği Sağlayıcısı (NT LM Security Support Provider): RPC hizmetine yönelik programlar için bir çeşit veri güvenliği sağlayan bir hizmet. Devre dışı bırakmak yerine Elle konumunda bırakılmasında fayda olabilir.

  ! Olay Günlüğü (Event Log): Windows programlarına ve bileşenlerine ait kayıtları tutan bir hizmettir. Otomatik başlaması sistemdeki programların genel işleyişi açısından önemlidir.

  Otomatik Güncelleştirneler (Automatic Updates): Windows XP işletim sisteminin kendi kendisini güncelleştirmesi için gerekli olan hizmet programıdır. İsteğe göre Otomatik bırakılabilir. Benim gibi “Sistemim benden habersiz iş yapmasın, ben ne gerekiyorsa kendim yaparım” diyen veya demek zorunda olanlardansanız bu hizmeti rahatlıkla Devre Dışı bırakabilirsiniz.

  Pano Defteri (Clip Book): Sisteminizdeki panonun başka bilgisayarlar tarafından da görülebilmesini sağlayan bir hizmet. Çok nadiren kullanılır, bu nedenle Devre Dışı bırakabilirsiniz.

  Performans Günlükleri ve Uyarıları (Performans Logs and Alerts): Sisteminizdeki işlemci kullanımı, disk erişimi, takas dosyası kullanımı gibi çeşitli işlemlerin kayıtlarını tutuyorsanız bu hizmeti Otomatik olarak ayarlayabilirsiniz. Bir ev kullanıcısından ziyade daha çok bir sistem yöneticisinin işine daha çok yarayacak bir hizmet olduğundan normal kullanıcılar Elle veya Devre Dışı olarak ayarlayabilirler. Bu hizmetin güzel detayları olduğunu hatırlatalım.

  QoS RSVP: Bağlı bulunduğunuz yerel ağ Quality of Service desteği sağlamıyorsa veya ağ kullanıcısı değilseniz bu hizmeti Devre Dışı olarak atayabilirsiniz. Internet bağlantıları için genelde önem taşımaz.

  Remote Desktop Help Session Manager: Uzaktan masaüstü yardım oturumunu yöneten bu hizmeti kullanmıyorsanız Elle veya Devre Dışı olarak atayabilirsiniz. Hatta eğer bu desteği kullanmıyorsanız devre dışı bırakmanız ağ güvenliği açısından olumlu olacaktır.

  Security Accounts Manager: Yerel kullanıcılarla ilgili güvenlik bilgilerini tutan hizmettir. Elle olarak ayarlanabilir.

  Sistem Geri Yükleme Hizmeti (System Restore Service): Windows XP’ de sistemi otomatik olarak yedeklenmesini sağlayan bu hizmeti kapatmak için Denetim Masası>Sistem>Sistem geri Yükleme (Control Panel>System>System Restore) sekmesinden tüm sürücüler için yedekleme almayı kapatın. Böylece hizmet Otomatik olarak ayarlı olsa da başlamayacaktır.

  ! Sistem Olay Bildirimi (System Event Notification): İşletim sisteminizde oturum açma, ağ ve güç olaylarına yönelik bir takım kayıtların tutulmasını sağlayan bu hizmeti kapatırsanız işletim sisteminiz bazı işlevleri yerine getirmeyebilir. Elle durumuna getirirseniz zaten kendisi çalışmaya başlayacaktır, bu sebeple Otomatik olarak ayarlamak en uygunu olur.

  SSDP Bulma Hizmeti (SSDP Discovery Service): Evrensel tak ve çalıştır bir cihazınız yoksa Evrensel Tak ve Çalıştır Aygıt Makinesi hizmetinde olduğu gibi Devre Dışı olarak atayabilirsiniz.

  Sunucu (Server): Eğer bir ağa bağlıysanız ve ağdaki diğer kullanıcılarla dosya veya yazıcı paylaşımında bulunmak istiyorsanız bu hizmeti otomatik olarak başlatmalısınız. Eğer bir ağa bağlı değilseniz Elle veya Devre Dışı olarak atayabilirsiniz. Yalnız bu servis kapatıldığında sisteminizdeki kullanıcı hesaplarını yönetmekte sorun yaşayabilirsiniz.

  Şifreleme Hizmetleri (Cryptographic Services): Şifreleme ve güvenlik ile ilgili olan bu hizmet Otomatik olarak başlatılmalı. İmza doğrulaması gerektiren uygulamalar (mesela Microsoft Driver Signing, DirectX) bu hizmete bağımlıdırlar. Bazı uygulamalar da yüklenirken bu servisi arayabilir. Uzman kullanıcılar Elle durumuna alabilirler.

  ! Tak ve Kullan (Plug and Play): Tahmin edebileceğiniz üzere Tak ve Kullan desteğine sahip donanımlar (günümüzde desteklemeyene rastlamak biraz zor) için gerekli olan bu hizmeti Otomatik olarak ayarlamalısınız.

  Taşınabilir Ortam Seri No (Portable Media Serial Number): Bazı taşınabilir MP3 gibi cihazlar için gerekli olan bu hizmet Elle olarak atanabilir. Böyle bir cihazınız yoksa Devre Dışı olarak ayarlayın.

  TCP/IP NetBIOS yardımcısı (TCP/IP NetBIOS Helper): TCP/IP protokolü üzerinden NetBIOS desteği sunan bu hizmet güvenlik sebebiyle Devre Dışı olarak ayarlanmalı.

  Telefon (Telephony): Adından da anlaşılabileceği gibi telefon ile ilgili özelliklerin kullanılmasını sağlayan bu hizmet, ağ üzerinden IP temelli ses iletişimi gibi ek özelliklere sahiptir. Elle başlatılması bu hizmete ihtiyaç duyan/duyacak uygulamalar için yeterli olacaktır.

  Telnet: Sisteminize Telnet ile bağlanılmasını sağlar. Kullanmıyorsanız güvenlik açısından Devre Dışı olarak atanması gerekir.

  Temalar (Themes): Windows XP’ nin cicili bicili ara yüzünü kullanmıyorsanız Devre Dışı olarak ayarlayın. Bu şekilde yavaş bilgisayarlarda biraz performans artışı yakalayabilirsiniz.

  Terminal Hizmetleri (Terminal Services): Ağa bağlı bir bilgisayarda, birden fazla kullanıcının aynı anda bağlanması, masaüstünü görüntülemesi ve kullanması, uygulamalar çalıştırması gibi faydaları sunan bu hizmeti ağa bağlı değilseniz Devre Dışı şeklinde ayarlayın.

  Uyarıcı (Alerter): Kullanıcılara ve bilgisayarlara sistem yöneticisi olarak mesajlar atmanızı sağlayan bu hizmeti kullanmıyorsanız Devre Dışı olarak atayın.

  Uygulama Katmanı Ağ Geçidi Hizmeti (Application Layer Gateway Service): Windows XP’ nin firewall ve bağlantı paylaşımı için 3. parti eklentilere destek veren bu hizmete gerek duymuyorsanız Elle seçeneğini uygulayın.

  Uygulama Yönetimi (Application Management): Sisteminize uygulama kurulumunda ve kaldırılmasında gereken bu hizmeti Elle olarak atayabilirsiniz.

  Uzaktan Erişim Bağlantı Yöneticisi (Remote Access Connection Manager): Internet bağlantısını bir modem ile gerçekleştirenler bu hizmeti Otomatik olarak ayarlamalılar. Bu hizmet çalışmazsa sisteminizde ağ bağlantıları gözükmez.

  Uzaktan Erişim Otomatik Bağlantı Yöneticisi (Remote Access Auto Connection Manager): Bir program tarafından DNS veya NetBIOS adı istendiğinde bir ağ bağlantısı kuran bu hizmeti Elle durumuna ayarlayabilirsiniz.

  Uzaktan Kayıt Defteri (Remote Registry): Windows ile ilgili bir çok kaydın bulunduğu Kayıt Defterine ağ üzerinden ulaşılabilmesini sağlayan bu hizmeti güvenlik sebebiyle Devre Dışı olarak ayarlamalısınız.

  ! Uzaktan Yordam Çağrısı (Remote Procedure Call ) (RPC): Diğer bir çok hizmet bu hizmete bağımlı olarak çalışır. Bu yüzden Otomatik başlatılmalıdır, zaten bu servis isteseniz de devre dışı bırakılamaz.. Bu servisle ilgili ayrıca güvenlik yamaları bulunuyor, bunları mutlaka uygulayın.

  Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) Konumlayıcı (Remote Procedure Call (RPC) Locator): RPC veritabanını yöneten bu hizmet Elle olarak atanabilir.

  Webclient: Internet üzerinden çalışan bazı uygulamaların ihtiyaç duyduğu bu hizmet Elle olarak atanabilir. Güvenlik için Devre Dışı olarak da ayarlanabilir.

  Windows Image Acquisition (WIA): Sisteme bağlı bir tarayıcı veya kamera yoksa bu hizmeti Devre Dışı olarak atayabilirsiniz. Adobe Photoshop gibi yazılımlar çalıştıklarında bu servisi de çalıştırmak isteyebilirler.

  Windows Installer: Programların kurulumu, tamiri ve kaldırılması için gerekli bir hizmettir. “*.msi” dosyaları bu hizmete ihtiyaç duyarlar. Elle olarak ayarlanabilir.

  Windows Saati (Windows Time): Bir sunucuya bağlanarak sistem saatini ayarlayan ve bunu ağ içerisinde uygulayarak senkronizasyon sağlayan bu hizmeti ev kullanıcıları Devre Dışı seçeneği ile kapatabilirler.

  ! Windows Ses (Windows Audio): Hoparlörünüzden ses gelmesini istiyorsanız bu hizmet Otomatik olarak atanmalıdır.

  Windows Sürücü Araçları Yönetim Uzantıları (Windows Management Instrumentation Driver Extension): Sürücülerden sisteme, sistemden sürücülere bilgi sağlayan bu hizmete Elle seçeneği uygulanabilir.

  ! Windows Yönetim Yardımcıları (Windows Management Instrumentation): İşletim sistemi hakkında bilgi, yönetim bilgileri ve ara yüz sağlayan bu hizmet mutlaka Otomatik olarak atanmalıdır.

  WMI Performans Bağdaştırıcısı (WMI Performance Adapter): Windows'un kendi sistemleri ile ilgili bir servistir, elle durumunda bırakılabilir.

  Yardım ve Destek (Help and Support): Yardım ve Destek merkezine ulaşmanızı sağlayan bu hizmeti Devre Dışı olarak ayarlamanızda bir sakınca bulunmamakta.

  Yazdırma Biriktiricisi (Print Spooler): Yazdırılmadan önce dosyaları belleğe aktaran bu hizmet eğer bir yazıcı kullanıyorsanız mutlaka Otomatik başlatılmalıdır. Eğer bu servis çalışmazsa sisteminize bağlı yazıcı gözükmez.

  Yönlendirme ve Uzaktan Erişim (Routing and Remote Access): Yerel veya geniş kapsamlı ağlarda yönlendirme hizmeti sağlayan bu hizmet bir ev kullanıcısının ihtiyaç duymayacağı bir hizmettir. Devre Dışı olarak atamak güvenlik için de yararlı olacaktır.
  avatar
  Geri: Windows XP Ayarları
  Mesaj Bir Salı 05 Mayıs 2009, 12:43 tarafından Hadiya
  Elle konumuna getirdiğiniz bütün değerler için birde dur’ a tıklayın…  Bütün bu işlemler sonunda windowsunuz bir güzel tweak olmuş oldu eskisine oranla daha hızlı çalışacak gereksiz yüklerden kurtuldu…

  Şimdi olsada olur olmasada olur ayarlarına geçiyorum….

  İlk başta bu ayarlar için Windows file protection u kapatmamız gerekecek.(bu file protection denen şey Windowsun sistem dosyaları üzerinde oynama yaparsa bir program o değişen dosyaları bulur ve bir sonraki restart ta yeniden orjinalini koyar…)

  File protect i kaldırmak için bir registiry ayarı ve birde dosya değişimi lazım dosya değişimi için gerekli olan programın linkini aşağıda vericem….

  Öncelikle registry ayarı:  HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon

  İçindeki SFCDisable değerini FFFFFF9D yapın....

  Değiştireceğimiz dosyayı download etmemiz gerekcek…

  http://vortex2050.dyndns.org:8080/

  bu adresten patched sfc_o

  sd.dll files a tıklıyoruz sizin windowsunuzun versiyonuna uygun patch i çekiyoruz…

  Daha sonra bir dll dosyası değiştirmemiz lazım bunun için dosya değiştiren programı güvenli moda geçip çalıştırıyoruz….

  Programı çalıştırınca 2 adet soru soracak biri hangi dosya c:windowssystem32 içindeki sfc_os.dll dosyasını sürükleyip programın kutusuna bırakıyoruz daha sonra değiştirmek istediğiniz dosyayı soracak bu sefer de yukarıdaki siteden çektiğimiz dosyayı sürükleyip programın penceresine bırakıyoruz… gerekli onayları verdikten sonra dosya değişmiş oluyor…  Style xp ile Windowsun themelerini değiştirebiliyoruz, ama bu program çok fazla bellek tüketir, programa gerek kalmadan da bu themeleri kullanabiliriz.Bunun için uxtheme.dll dosyasının patchli bir versiyonu lazım bize bunun için yine yukarıdaki vortex isimli siteden gerekli patchli dosyayı çekiyoruz. Yine dosya değiştirme programını açıyoruz ve aynı şekilde uxtheme.dll dosyasınıda değiştiriyoruz… böylece artık www.themexp.org adresinden çektiğiniz themeleri kullanabileceksiniz hatta lononui.exe dosyalarınıda değiştirebilirsiniz.(logonui.exe= Windows un standart lon on ekranından sıkılanlar için güzel alternatifler sunabilir ben mesela Windowsun logon u yerine Türk bayrağı temalı bir logonui.exe kullanıyorum….

  birde windows bileşenleri olayı var, windows normal bir kurulum sonunda windows messanger ve birçok gereksiz bileşen kurar onlar normalde program ekle/kaldır daki windows bileşenleri arasında gözükmez. bu bileşenlerin görünmesi için windowsun bir dosyasını hafiften modifiye etmek gerekicek...

  c:windowsinfsysoc.inf dosyasının içindeki bütün hide yazılarını silin restart atın ve daha sonra windows bileşenlerine girin yine isteğe bağlı olarak aşağıdaki bileşenleri kaldırabilirsiniz....

  indexing service, msn explorer, windows messenger, windows update ide kaldırabilirsiniz ama pek önermem o zaman windows update olmucak )

  PROGRAMLARIN LİNKLERİ:

  Dosya değiştirme programı:

  http://www3.telus.net/_/replacer/Replacer-pre.zip

  Tune Up Utilities 2004:

  Teknoalem Download Linkleri....

  Xp-AntiSpy

  Teknoalem Download Linkleri....  Not: Eğer Windows xp service pack 2 betalarından birini kullanıyorsanız yada düşünüyorsanız download linkleri tweakleri gibi hertürlü konuda yardımcı olabilirim….  Şimdiden kolay gelsin arkadaşlar…. Aklına bunlar haricinde başka tweak gelen varsa bu konuya eklesin herkes faydalansın…

  EKLEMELER:  1) Automatically search for network folders and printers
  Display simple folder view in Explorer's Folders list
  Use Simple File Sharing

  bnların seçimini kaldırın tools-folder options-view tabı altından....

  buda explorer ın açılım hızını artırır.... bunu yazmayı unutmuşum ben yukarı elimdeki ayarlarda bunlarda vardı...

  2) http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware...nxptweak/1.html

  şu siteye bir bakın güzel ayarlar var... ama ingilizce...

  3) windows messanger i silmek için en temiz yol başlat --> çalıştır ' a girin ve aşağıdaki komutu yazın windows messanger den kurtulmuş olacaksınız...

  ------------------------------------------------------------------

  RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%INFmsmsgs.inf,BLC.Remove

  ÖNEMLİ NOT: eğer doğru yaparsanız işe yarar ama en ufak bir yanlışta Windows’ a veda edebilirsiniz…
   

  Windows XP Ayarları

  Sayfa başına dön 

  1 sayfadaki 1 sayfası

  Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
  forumdll.benimforum.biz :: Donanım-Yazılım-İşletim Sistemi :: Microsoft Windows-
  Buraya geçin: