forumdll.benimforum.biz


 
AnasayfaPortalAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 RFID Nedir?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Cansiperane
Admin
Admin
avatar

Erkek
Kova Horoz
Mesaj Sayısı : 607
Hobiler : Uzman
Kayıt tarihi : 04/12/08
Teşekkür : 11
. : [

270509
MesajRFID Nedir?

Otomatik Tanımlama Nedir?
Otomatik tanımlama; nesneleri belirlemeyi sağlayan teknolojilere verilen genel bir addır. Otomatik tanımlama genellikle otmatik veri toplama ile birlikte tanımlanır. Bu da varlıkları tanımlamak, onlar hakkında bilgi toplamak ve toplanan bu veriyi el ile saymadan bilgisayar sisteminde toplamak için kullanılır. Otomatik tanımlama sistemlerinin amacı verimliliği arttırmak, veri-giriş hatalarını azaltmak, personeli el ile yapilan sayma işleminin dışında daha kayda değer işlerde kullanmaktır. Otomatik tanımlama şemsiyesinin altına birçok teknoloji bulunmaktadır. Bunlar; barkodlar, akıllı kartlar, sesli tanımlama, bazı biyometrik teknolojiler (retina taramasi), optik karakter tanımlama ve radyo frekansli tanımlamadir.

RFID Nedir?
Radio Frequency Identification (RFID) ya da "Radyo Frekanslı Tanımlama" şeklinde Türkçeleştirilirse; canlıları ya da nesneleri radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojilere verilen genel isimdir. Nesne ya da canlıların üzerine yerleştirilen bir etiket (anten ve çip bileşimi) sayesinde istenen şey uzaktan tanımlanabilir. Antenler aracılığıyla sinyal gönderen çiplerin verileri okuyucu ve sonrasında bir bilgisayar sistemi ile anlamlı hale getirilir.

RFID kullanmak barkod kullanmaktan daha mı iyidir?
RFID ve barkod iki farklı teknolojidir ve uygulamaları bazen benzerlik gösterse de teknik olarak farklıdırlar. En büyük fark; barkod teknolojik anlamda "line-of-sight" olarak tanımlanır. Yani barkod etiketi ile barkod okuyucusunun bir şekilde birbirlerini görmeleri gerekmektedir. Bu yüzden kullanıcılar tarayıcıyı barkoda tutup okutmak zorundadır. RFID ise "line-of-sight" değildir. RFID etiketleri RFID okuyucunun menzilinde olduğu sürece okunabilir. Barkodların başka dezavantajları da vardır; eğer barkod etiketi kazara çizilir, darbe alır ya da yırtılırsa bir daha onu okumak imkansız hale gelir. Eğer açık bir depoda çalışıyorsanız çok güneşli günlerde barkod okuması ile ilgili yaşayacağınız problemleri RFID ile yaşamazsınız. Ama en can alıcı fark olarak -özellikle yoğun çalışılan ortamlarda- RFID'nin aynı anda onlarca hatta yüzlerce ayrı ürünü okuyabilmesidir. Barkod ile bu pek mümkün değil. Ayrıca standart barkodlar sadece üreticiyi ve ürünü tanımlar, nesnenin kendisini tanımlamazlar. Yani taranan ürün hakkında detaylı bilgi vermezler. Bir süt kutusu üzerindeki barkodun diğer barkodlardan hiçbir farkı yoktur. Sütün son kullanma tarihini bu şekilde bilmeniz imkansızdır. RFID etiketleri tüm bu isteklere cevap verebilir.

RFID barkodun yerini alacak mı?
Kısa ve orta vadede evet demek çok zor. Barkod kendini ispatlamış, dezavantajları olsa da bugün birçok kurum tarafından kullanılmakta olan bir teknolojidir. RFID, barkodun yaptığı herşeyi yapabilir ama barkod RFID'nin imkan verdiği çoğu şey için yetersizdir. Buna rağmen barkod hayatına devam edecek. İleride en çok göreceğimiz uygulamaların RFID + barkod uygulamaları olacağını tahmin etmekteyiz.

RFID yeni mi?
RFID 1960'larden beri varolan kendisini özellikle Amerikan savunma sanayisinde kanıtlamış bir teknoloji. Günümüze kadar çok pahalıydı ve kurumsal uygulamalarda çok kısıtlı kullanılıyordu. Artık bu değişti, RFID etiketlerinin fiyatları şu anda birçok proje için kabul edilebilir seviyelere inmiş durumda. Yani bundan 30 yıl öncesi ile bugün arasında önemli fark donanım ve sarf malzeme maliyetleri.

Madem RFID bu kadar zamandır var ve çok iyi niye tüm şirketler bunu kullanmıyor?
Birçok firma avantajlarından faydalanmak için RFID'ye yatırım yaptılar. Bu yatırımlar genellikle kapalı devre sistemlerden oluşuyordu (Ürün ya da varlık şirket içinden çıkmıyordu). Çünkü bazı RFID sistemlerinin kendilerine ait özel bir teknolojisi vardı. Yani A şirketi bir ürününe bir RFID etiketi yapıştırdı ise bu etiket B şirketi tarafından okunamıyordu. Çünkü aynı üretici tarafından üretilmiş RFID cihazlarını ve sistemini kullanmıyorlardı. Şükürler olsun ki global standartlar sayesinde artık her bir RFID etiketinin evrensel tanımlanabilirlik özelliği vardır.
Bir başka neden ise maliyettir. Tedarik zincirinin açık olduğu bir sistemde etiketlerin ucuz olması gerekir çünkü paketin üzerine konan etiketin bir daha kullanılma ihtimali çok düşüktür, kullanılacak olsa bile zahmetli ve yorucudur.

RFID nin yaygınlaşmasını ne engelledi?
Bir neden standartlar. Düşük ve yüksek frekanslı RFID sistemleri için geliştirilen standartlar bulunmaktadır. Fakat birçok şirket kendi tedarik zinciri sisteminde ultra yüksek frekans kullanma ihtiyacı duyabilir (Okuma mesafelerinden dolayı). Ultra yüksek frekans teknolojisi yeni sayılabilecek bir teknolojidir ve bu sebeple standartları henüz oturmuştur.

Bugün RFID kullanan bir firma var mı?
Evet. Bugün dünyada iç verimliliğini arttımak için RFID kullanan binlerce firma var. Golf sopaları üreten Club Car firması üretim hattında RFID kullanmaktadır. Dünyanın en büyük fıstık üreticilerinden Paramount Farms firması da hasatını daha verimli hale getirebilmek için RFID kullanmaktadır. NYK Logistics gibi tedarik zinciri yönetimini arttırmak isteyen ve bunun gibi daha birçok firma RFID kullanmaktadır. Ülkemizde de birçok pilot ve final RFID uygulaması olmuştur. RFID projelerine girip de başarısızlıkla sonuçlandırılan çok sayıda örnek vardır bu gerçek şirketlerin RFID dönüşümüne biraz soğuk bakmalarına neden olmaktadır. Bu noktada ihtiyaç duyulan yegane şey yetenekli ve bilgi birikimi olan bir RFID danışmanlığıdır.

RFID en çok hangi alanlarda kullanılıyor?
RFID kullanım alanları insanların hayal gücü ile sınırlıdır. En yaygın uygulamalar tahsilat sistemleri (fatura gibi), geçiş kontrol ve varlık takibidir. Son zamanlarda şirketler RFID'yi daha çok tedarik zincirlerini takip etmek gibi süreçlerde kullanmaktadır.

RFID'nin yararları nelerdir?
RFID teknolojisi süreç takibinden depo yerleşimine kadar pek çok alanda yararlı olabilir. Teknoloji standartlaştıkça, tedarik zinciri yönetiminde daha çok kullanılacaktır. Amaç idari hataların, barkod tarama sırasındaki işçilik kayıplarının, şirket içi hırsızlığın, sevkiyat hatalarının ve stok düzeylerinin azaltılmasıdır.

Bir RFID sistemi nasıl çalışır?
Bir RFID sistemi antenli bir çipten yapılan etiket ve antenli bir okuyucudan oluşur. Okuyucu elektromanyetik dalgalar yayar. Etiket anteni bu dalgaları almak için ayarlanmıştır. Pasif bir RFID etiketi, okuyucudan yayılan dalgaları algılar ve bunu mikroçipin devrelerini harekete geçirmek için kullanır. Mikroçip bu dalgalardaki dijital bilgiyi değiştirir ve okuyucuya geri gönderir.

Dalga Frekansları neden önemlidir?
Radyoda farklı kanalları duymak için farklı frekanslar kullanırsınız. Tıpkı bunun gibi RFID etiket ve okuyucuları iletişim kurabilmek için aynı frekansa ayarlanmalıdır. RFID sistemleri çok sayıda farklı frekans kullanmakla beraber, en yaygın olanları düşük frekans (125 KHz civarı), yüksek frekans (13.56 MHz) ve çok yüksek frekans ya da UHF (860 - 960 MHz) dir. Ayrıca 2.45 GHz (mikrodalga) da bazı uygulamalarda kullanılmaktadır.

Hangi dalga frekansının sistemime uygun olduğunu nasıl anlayacağım?
Bu konu RFID projelerinin başarılı olabilmesi için anahtar öneme sahiptir. Projeniz için en uygun etiket ve frekans özellikleri yapılacak analizler sonucunda ortaya çıkarılabilir. Yanlış bir adım, projenin yanlış noktalara gelmesine ve maddi - manevi zararlara neden olabilir. Bu yüzden birlikte çalışmayı düşüneceğiniz RFID danışmanlarınızı iyi seçmelisiniz.

RFID sensörlerle de kullanılabilir mi?
Evet. Bazı şirketler sıcaklık, hareket, radyasyon ölçen sensörlerle RFID etiketlerini birlikte kullanıyorlar. Bazı RFID etiketleri tedarik zincirinizde hareket eden kutularınızın uygun sıcaklıkta olup olmadığı konusunda size bilgi verebilir. Bu tür bir ihtiyacınız varsa ve demo görmek isterseniz Altis Teknoloji arayın.

Bir RFID Etiketine ne kadar bilgi yükleyebilirim?
Uygulama ve RFID tedarikçinize göre değişmekle birlikte, tipik olarak RFID etiketi 2 KB'tan fazla bilgi alamaz. Ancak üzerinde bulunduğu cisim hakkında basit bilgileri kaydetmek için yeterlidir. Şirketler genelde 96 bit seri numarası alabilen basit etiketler kullanırlar. Bu basit etiketlerin hem üretimi kolaydır hem de ürünün paketi ile birlikte atılabilirler.

Pasif ve aktif RFID etiketleri arasındaki fark nedir?
Aktif RFID etiketleri bir verici ve bir güç kaynağına sahiptir. Güç kaynağı mikroçipin devrelerini harekete geçirerek, okuyucuya (reader) sinyal gönderilmesini sağlar (Cep telefonunun baz istasyonuna sinyal göndermesi gibi). Pasif etiketler güç kaynağına sahip değildir. Elektromanyetik dalgalar göndererek etiketin antenini uyaran okuyucudan güç alırlar. Yarı pasif etiketler ise çipin devrelerini harekete geçirmek için güç kaynağı kullanırken, iletişim kurmak için okuyucudan uyarı alırlar. Aktif ve yarı pasif etiketler uzun aralıklarla takip edilmesi gereken tren vagonları gibi yüksek değerli varlıklar için kullanılırlar, ancak pasif etiketlerden daha pahalıdırlar ve düşük değerli varlıklarda kullanılamazlar. Bugün aktif etiketleri daha ucuza mal etmek için çalışmalar yapan firmalar bulunmaktadır. Son kullanıcılar 1 milyon ve daha fazla etiket için maliyeti 40 centten daha düşük olan pasif etiketleri tercih etmektedir.

Tipik bir RFID etiketinin okunma mesafesi nedir?
Aslında tipik bir RFID etiketi denebilecek bir çeşit yoktur ve pasif etiketlerin okunma mesafesi birçok etkene bağlıdır: Operasyonun sıklığı, okuyucunun gücü, diğer RF araçlarıyla çakışma vs. Genelde düşük frekanslı etiketler 35 cm. ve daha az uzaklıktan okunabilir. Yüksek frekanslı etiketler 1 metreden, UHF etiketler ise 3-7 metreden okunabilir. Daha büyük uzaklıklar gerektiğinde, aktif etiketler kullanılarak 100 metrelere ulaşılabilir.

RFID etiketi çarpışması nedir?
Aynı anda birden fazla etiket okuyucuya sinyal gönderdiği zaman meydana gelir. Üreticiler etiketin okuyucuya tek bir anda cevap vermesi için değişik sistemler geliştiriyorlar. Bu sistemler etiketleri tekilleştiren algoritmaları içerir. Her etiket saniyenin binde birinde okunduğu için, eş zamanlı okunuyorlarmış gibi görünür.

Enerji toplama nedir?
Çoğu pasif RFID etiketi okuyucudan gelen dalgaları geri yansıtır. Enerji toplama, okuyucudan gelen enerjinin bir an için tutulması ve farklı frekansta okuyucuya geri gönderilmesi tekniğidir. Bu teknik pasif etiketlerin performansını önemli ölçüde arttırabilir.

Çipsiz RFID etiketi nedir?
Çipsiz RFID, data aktarımı için radyo frekanlarını kullanan fakat silikon bir mikroçipte seri numarası bulundurmayan sistemlere verilen isimdir. Bazı çipsiz etiketler silikon mikroçipler yerine plastik ya da iletken polimerler bulundururlar. Diğer çipsiz etiketler ise kendilerine yönelen radyo dalgalarının bir kısmını geri yansıtan maddeler bulundururlar. Bir bilgisayar bu geri yönlendirilen dalgaları algılar ve etiketli objeyi tanımlamak için bir parmak izi gibi kullanır. Şirketler bazı gizli dökümanların kopyalanmasını önlemek için radyo frekanslarını yansıtan fiberleri kağıda gömme çalışmaları yapmaktadır. Bu fiberleri kullanan çipsiz etiketler tedarik zinciri kullanımlarında bir dezavantaja sahiptir. Bir anda sadece tek bir tag okunabilir.

RFID metal ve sıvı ortamlarda kullanılamıyor diye duydum. Bu teneke ve sıvı nesnelerin takibinde RFID kullanamayacağım anlamına mı geliyor?
Hayır. Radyo dalgaları çok yüksek frekanslarda metalde seker ve su tarafından emilir. Bu metal veya yüksek su içeren ürünlerin takibinde problem yaratır, ancak iyi bir sistem tasarımı ve mühendislik çalışması bu problemi ortadan kaldırabilir. Düşük ve yüksek frekanlardaki etiketler su içeren ve metal olan ürünlerde daha iyi sonuç verirler. Aslında metal otomotiv parçalarının, ilaç şişelerinin ya da içinde sıvı bulunan kutuların takibi için RFID etiketlerinin kullanıldığı uygulamalar vardır.

Okuyucu çarpışması nedir?
RFID ile ilgili bir problem bir okuyucudan gelen sinyalin diğerinden gelen ile karışmasıdır. Buna okuyucu çarpışması denir. Bu problemi çözmenin bir yolu zamanı birçok geçiş için bölmektir. Bu basit olarak okuyucuların farklı zamanlarda etiket ile iletişim kurmasıdır. Bu birbirleri ile çatışmalarını engeller. Ancak bu aynı zamanda iki okuyucunun çakıştığı bir yerde bir RFID etiketinin iki defa okunması anlamına da gelebilir. Bu yüzden sistem, bir etiket bir okuyucu tarafından okunduğu zaman diğer okuyucunun tekrar okumaması şeklinde kurulmalıdır.

Yoğun okuyucu modu (dense reader mode) nedir?
Birbirine yakın konumda birden fazla okuyucu kullanıldığında, birbirleriyle çakışmalarını önlemek için kullanılan moddur. Okuyucular belli frekans aralığında farklı kanallar arasında sekerler (Örneğin Amerika'da 902 MHz ile 928 MHz arasında)ve bir kanalı kullanmadan önce bir sinyali algılayabilirler. Eğer diğer okuyucunun kanalı kullandığını algılarlarsa, bu okuyucu ile çakışmamak için diğer kanala geçerler.

RFID Sağlığa Zararlı mıdır?
RFID cihazlarının sağlığa zararlı olup olmadığı konusu etiket ve antenler ile ilgili değil, okuyucuların ürettiği çıkış güçleri ile ilgilidir. Bu bağlamda, pasif ya da aktif herhangi bir etiketin yüklendiği zaman yaymış olduğu enerji insan sağlığı için zararlı kabul edilmemektedir. Ancak, okuyucular için dünya üzerinde bazı standartlar vardır. Ülkemizde de Telekominikasyon Kurumu’nun regüle ettiği bazı kurallar dahilinde okuyucuların güçleri belli seviyelerde olmalıdır. Örneğin, şu anda Avrupa Birliği ülkelerinde satılmakta olan ve ETSI 302-208 standartlarına uygun üretilmiş UHF okuyucuları 2W’ye kadar güç üretmektedirler. Bu sınır, Avrupalı karar vericiler için güvenlik sınırları dahilindedir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

 Similar topics

-
» TMT Nedir ?
» Scratch Nedir ?
» İCTİHAD NEDİR ?
» Polygonal Lasso Aracı ile Arkaplan Temizleme
» oLasıLık HesapLamaLarı
Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

RFID Nedir? :: Yorum

avatar
Geri: RFID Nedir?
Mesaj Bir Paz 31 Mayıs 2009, 14:31 tarafından Aktifleştirici
Paylaşım için Teşekkürler
 

RFID Nedir?

Sayfa başına dön 

1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
forumdll.benimforum.biz :: Eğitim Bölümü :: Genel Kültür-
Buraya geçin: